
Kan hulmursisolering gøre mit hus for tæt eller skade mit hus?
NEJ!
Vi hører engang imellem, at isolering gør huset for tæt, og at huset nu har stået i mange år uden isolering og at huset er sundt. Det er det også bagefter! Ved isolering med mineraluld, har huset mulighed for at ”trække vejret” uden ændringer. Mineraluld er et 100% naturprodukt, og fugt har mulighed for at passere. Læs mere om produktet her.
Vi har også hørt, at der opstår så store varmeforskelle på for- og bagmur, at der kan opstå sætningsskader. Det passer ikke! Ved hulmursisolering flyttes ”kampen” mellem det varme indre og kolde ydre, blot længere frem i murværket.
Hvor ”kampen” tidligere foregik i selve bagvæggen, vil den fremover foregå i isoleringen. Bagmuren vil være varm og formuren vil være kold – sådan som det bør være. De sidste 30 år, er der også bygget fuldmurede huse. Her ser man ingen tegn på revner som følge af lovpligtig isolering. Vi tillader os, en smule hårdnakkede, og med et glimt i øjet, at kalde det ammestuesnak.
![]()



Hulmursisolering priser
Efterisolering af hulmur?
Sådan beregner du m2
Få tilskud til isolering
Hulmursisolering besparelse
Huse der kan efterisoleres
Sådan laves hulmursisolering
Hulmuren er tidligere isoleret
Copyright © 2010 · All Rights Reserved · Dansk isolering · Engvej 32 · DK-6200 Aabenraa · Telefon: 3074 7430