Isolering af det vandbårne anlæg på 42 blokke

Vi har netop afsluttet isoleringsarbejdet på det store renoveringsprojekt "Møllevangen" i Vejle.

Isoleringsarbejdet er udført i underentreprisen til VVS Søberg. Samlet er der brugt mere end kr. 400 mio på projektet, og alene vores isoleringsentreprise var på mere end 2 mio.

Vi har isoleret brugsvand, varmtvand, faldstammer, faldstammeudluftninger og så har vi lavet alle brandlukningerne hele vejen op igennem blokkene. Alle synlige rørstræk og teknikrum er udført med Isogenapak som afslutning. Alt er, naturligvis, viklet med tråd - helt efter foreskrifterne. 

Projektet var et af de første store projekter under den, dengang, nye DS452.3.

Til KS har vi brugt iControl som var det valgte værktøj fra Bygherre. Et rigtig fint og nemt KS værktøj.

Opgaven har strukket sig over 3 år, og vi har næsten haft én mand gående fast på projektet undervejs.  

Stor tak til VVS Søberg for et fortrindeligt samarbejde undervejs.

Om Dansk Isolering

Dansk Isolering har tre store hovedområde: LoftisoleringHulmursisolering og Teknisk Isolering fordelt med ca. 1/3 af vores omsætning til hvert område. Vores kunder fordeler sig ligeligt mellem de private kunder og erhvervs kunder. Vi udfører arbejde i hele Danmark og vil også gerne i dialog med dig.

Læs mere

 

Search